ବନ୍ଧନ ( The Elephant And The Rope )

ଗୁଣ – ସତ୍ୟ, ଆଶାବାଦୀ ରହିବା 

ଉପ ଗୁଣ – ନିଜର ଶକ୍ତି ସାମର୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଭରସା ରଖିବା,ସ୍ୱାଧୀନ ରହିବା

C778D37A-027C-4145-9D66-D7565F68E051.jpeg

ହାତୀପଲଟିଏ ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିଲେ |

ଜନସାଧାରଣ ମଧ୍ୟ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଯିବାଆସିବା କରୁଥିଲେ |

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ଆଖି ସେହି ହାତୀପଲ ଉପରେ ପଡିଲା |

ସେମାନଙ୍କ ଗତିବିଧିକୁ ଦେଖି ଲୋକଟି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟାନ୍ଵିତ ହେଲା |

ମନେ ମନେ ଭାବିଲା,”କି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ! ଏତେ ବଡ ବଡ ଜନ୍ତୁ ଗୁଡିକର କେବଳ ଗୋଡ ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଉଡ଼ିରେ ହାଲୁକା ଭାବରେ ବନ୍ଧା ଅଛି ! ନା ଶିକୁଳି ଅଛି ନା ପିଞ୍ଜରା ! ତଥାପି ସେମାନେ ଏକାଠି ଚୁପଚାପ ଚାଲିଛନ୍ତି,ସତେ ଯେମିତି କିଏ ସେମାନଙ୍କୁ ବଡ଼ କସି କରି ବାନ୍ଧି ରଖିଛି ! “

A7A1526B-A589-4C23-B7C1-F8B133029600.jpeg

ଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା ଯେ ହାତୀମାନେ ଚାହିଁଲେ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ସେଠୁ ମୁକୁଳି ବାହାରି ଯାଇ ପାରିବେ ! 

କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଏକ କାରଣ ଯୋଗୁ ସେମାନେ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁ ନଥିଲେ |

ପାଖରେ ମାହୁନ୍ତ ଛିଡା ହୋଇଥିଲା | ସେ ତାକୁ ଏହାର କାରଣ ପଚାରିଲା |

ମାହୁନ୍ତ କହିଲା,ଯେହେତୁ ପିଲାଦିନରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଉଡ଼ିରେ ବାନ୍ଧି ରଖାଯାଇଛି,ସେମାନଙ୍କର ସେହି ଅଭ୍ୟାସ ରହି ଯାଇଛି | ବଡ ହେଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ବନ୍ଧନରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ପାରିବେ ନାହିଁ |

ଏ କଥା ଶୁଣି ଲୋକଟି କାବା ହୋଇଗଲା ଓ ଭାବିଲା,” ବଡ ଅଦ୍ଭୁତ କଥା ! ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ହାତୀ ଦଳଟି ନିଜକୁ ମୁକ୍ତ କରି କୁଆଡେ ବି ଯାଇ ପାରିବ ! ଅଥଚ ସେମାନେ ନିଜକୁ ବନ୍ଧନରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବାରୁ ବନ୍ଦୀ ଭଳି ଏକାଠି ଚାଲୁଛନ୍ତି !”

ଶିକ୍ଷା : ହାତୀମାନଙ୍କ ଭଳି ବହୁତ ଲୋକ କେବେ କେମିତି  ବିଫଳତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ,ସାରା ଜୀବନ ତାକୁ ଧରି ବସି ଯା’ନ୍ତି | ଆଗକୁ ବଢ଼ନ୍ତି ନାହିଁ | ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେଇ ବିଫଳତାର କାହାଣୀକୁ କହି ହେଉଥାନ୍ତି |ଫଳରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେମାନେ ନିଜ ଉପରୁ ବିଶ୍ୱାସ ହରାନ୍ତି  | ଜୀବନରେ କେବେ ଆଗକୁ ବଢି ପାରିବେ,ସେକଥା ସେମାନେ ଆଉ ଭାବି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ | 

ଅପର ପକ୍ଷରେ ଆମେ ଯଦି ସେହି ବିଫଳତାକୁ ନିଜ ଜୀବନରେ ଉପରକୁ ଉଠିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ସୋପାନ ବୋଲି ଧରି ନେଉ ଓ ଜୀବନ ପଥରେ ଆଗେଇ ଚାଲୁ,ତାହେଲେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଫଳତା ପ୍ରାପ୍ତ କରି ପାରିବା | 

ତେଣୁ ଆଶାବାଦୀ ରହିବା ଦରକାର | ସକାରାତ୍ମକ ଭାବନା ରଖିବା ଦରକାର | 

ଏ ଦୁନିଆ ବହୁତ ବଡ | ବହୁତ ସୁଯୋଗ ଜୀବନରେ ଆସିବ | ତେଣୁ ହାରି ନଯାଇ ଆଗକୁ ବଢି ଚାଲିବା ଦରକାର | ସେଥିପାଇଁ ନିଜ ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ପଡିବ | ହୀନ ଭାବନାରୁ ଉପରକୁ ଉଠି ଜିତିବା ପଥରେ ପାଦ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

http://inspirationalstorytellers.com/the-elephant-and-the-rope/

https://saibalsanskaar.wordpress.com